Jak wyznaczać swoje granice?

Dzisiaj chciałabym z Tobą podzielić się moją skuteczną metodą do wyznaczania swoich granic i pielęgnowania ich w życiu, które bazuje na dbałości o własne samopoczucie. W dobie dynamicznego świata, szumu informacyjnego i codziennych wyborach, kluczowym elementem jest ochrona swoich granic jako troska o własne zdrowie, zarówno psychiczne, jak i fizyczne.

I) „To, co służy mojemu zdrowiu, staje się moim wyborem.”

W moim podejściu priorytetem jest moje zdrowie, które traktuję jako fundament dla pełnego i satysfakcjonującego życia. Kieruję się prostą zasadą – to, co służy mojemu zdrowiu, staje się moim wyborem. Słucham uważnie sygnałów wysyłanych przez moje ciało, co pozwala mi podejmować decyzje zgodnie z jego reakcjami.

  1. Relacje: W tworzeniu relacji z innymi skupiam się na energetycznej wymianie energii. Wybieram te relacje, w których szanowanie są moje granice. Tak samo ja staram się szanować granice drugiej osoby. Oboje czujemy się z tym komfortowo. Jeśli relacja z daną osobą notorycznie wyczerpuje mnie i powoduje blokady w ciele, świadomie rezygnuję z danej relacji, kierując się zdrowym egoizmem dbania o swoje samopoczucie.
  2. Zachowanie: Kiedy zachowanie kogoś sprawia, że doświadczam bólu i cierpienia, wyznaczam jasne granice. Komunikuję, co mnie dotyka i czego zaakceptować nie mogę, następnie daję szansę tej relacji, obserwuję czy dana osoba respektuje moje uczucia. Jeśli dana osoba odnosi się do tego z empatią i zrozumieniem, nasze relacje wychodzą na wyższy poziom świadomości i jakości. Jeśli moje uczucia nie są uszanowane i respektowane, decyduję się na przerwanie kontaktu, wybierając ochronę swojego zdrowia i dobra.
  3. Wybory: Pomimo różnych sugestii i presji z zewnątrz, podążam ścieżką, która rezonuje z moim ciałem. Dla mnie prawidłowa decyzja to ta, która harmonizuje z moim samopoczuciem i sprawia, że czuję się w niej komfortowo. Oczywiście, istnieje coś takiego jak „zona komfortu”, ale nie należy przeceniać swoich sił. Jeśli coś ewidentnie szkodzi Twojemu zdrowiu fizycznemu/psychicznemu oznacza to, że dana sytuacja/ścieżka nie służy Ci.

II) Nikt nie ma prawa sprawiać Ci cierpienia!

Nikt nie ma prawa naruszać Twojego dobra i wywoływać bólu. Co ciekawe, najczęściej przekraczają nasze granice bliskie nam otoczenie (partnerzy, rodzina, znajomi). Pamiętaj, że nikt nie ma ultimatum naruszać tego co jest dla Ciebie ważne. Dlatego też naucz się jasno i bez kompromisów informować innych co jest dla Ciebie nieakceptowalne. To ważne, aby kontynuować relacje tylko z tymi, którzy potrafią uszanować te granice. Jeśli na początku ciężko Ci jest być asertywnym – powołuj się na swoje zdrowie. Informuj, że Twoje samopoczucie jest dla Ciebie najważniejsze i niestety musisz ograniczyć daną relację czy odmówić propozycji w imię swojego zdrowia. W ten sposób nie obarczasz i nie winisz drugiej osoby, a orientujesz się na czynnik, którego zmienić nie możesz, zgodnie z prawdą.

III) Pomocne ćwiczenie – kontrakt z samym sobą

Stwórz listę swoich najważniejszych wartości (np. szczerość, lojalność, wierność, zdrowie, dobre samopoczucie itd.), które są dla Ciebie priorytetem. Następnie stwórz listę swoich granic, czyli zachowań i sytuacji, których nie jesteś w stanie zaakceptować (np. Nie jestem w stanie zaakceptować zdrady fizycznej i emocjonalnej. Nie jestem w stanie zaakceptować nieszczerości. Nie jestem w stanie zaakceptować niesłowności i nie wywiązywania się z obietnic. Nie jestem w stanie udzielić komuś bezpłatnej porady więcej niż 15 min.) Pomyśl, jakie sytuacje powodują w Tobie stres? Kontrakt z samym sobą pozwoli Ci rozwijać siłę woli i asertywność. Pamiętaj, że Twoje granice nie równają się granicom innych ludzi. Każdy z nas ma inną wrażliwość, doświadczenia, potrzeby i oczekiwania od danej relacji. Ważne, byś jasno i klarownie określiła swoje, odniosła się ze zrozumieniem i empatią do siebie i świadomie je zaakceptowała.

IV) Żyj w zgodzie ze sobą

Stosując się do tej metody wyznaczania swoich granic, w końcu stanie się to dla Ciebie naturalne. Zrozumiesz, że granice, o których tak często mówimy, są jedynie iluzją. To narzędzie, które tworzymy, aby w łatwiejszy sposób kierować się ku swojemu najwyższemu dobru i zdrowiu, niezależnie od opinii innych. Jakościowe życie w zgodzie jest moim priorytetem, a decyzje podejmuję świadomie, kierując się intuicją i dbałością o swoje samopoczucie. Do tego samego gorąco Cię namawiam.

W budowaniu relacji z samym sobą, życia w zgodzie sobą pomogą Ci moje karty afirmacyjne „Stwórz życie marzeń”, do zakupienia w sklepie Oceanu Inspiracji. W talii odnajdziesz 61 kart, które będą dla Ciebie codziennym wsparciem na przestrzeni co najmniej dwóch miesięcy, a i na całe życie.

Zachęcam Cię także do przeczytaniu dwóch wpisów z mojego bloga:

  1. Bądź dla siebie przyjaciółką!
  2. Check-lista na miłość do ciała.

Dołącz do Instagrama Oceanu

A o to mój Instagram 💗

Uliana

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *